Nezih OKTAR 

Dr. Oktar in Bruxelles

1953'de İzmir'de doğdu.

1968'de İzmir Koleji (Bornova Anadolu Lisesi orta kısmından), 

1971'de Ankara Fen Lisesi'nden mezun oldu.

1977'de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden "Pediyatrik yaş grubu içindeki beyin tümörleri" tezi ile tıp doktoru ünvanı aldı. 1975 yılında Makedonya'da Prof. Plasevski'nin yanında endokrinoloji yaz stajı yaptı. 1978'de İzmir İtalyan Kültür Derneği ve Prof. Piero Ferrari'nin İtalyanca özel kursunu tamamladı. 1979'da Brüksel'de Jules Bordet Enstitüsü'nde Prof.Brihaye'nin kliniğinde mikro-nöroşirürji kursu gördü [yanda].

Dr.Oktar in London

1980 ve 1981 yıllarında British Council bursu ile "research fellowship" olarak Londra'daki "National Hospitals for Neurology & Neurosurgery" ve "Institute of Neurology, Gough Cooper Dept. of Neurosurgery"de klinik ve araştırma laboratuvarında Prof. Symon ve Prof. Thomas ile çalıştı [yanda]. Yine aynı yıllarda Queen Square, Maida Vale ve İtalyan hastaneleri Nöroşirürji kliniklerinde "honorary clinical assistant" görevlerinde bulundu. Üç boyutlu sferoid beyin tümör hücre kültürü çalışmalarında çok sayıda kemoterapötik ajan, interferon, kortikosteroid ve nükleik asit ile deneyler yaptı. 

1983 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalında "İnsan beyin mültisellüler tümör sferoidlerinde in vitro kemosansitivite değerlendirmesi" başlıklı uzmanlık tezi ile nöroşirürji [Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi] uzmanı oldu.

Mrs.Thomas, Mr.&Mrs.Oktar, Mr.Thomas in Urgup

1983-1985 tarihleri arasında askerlik görevini İzmir 800yt KKK Askeri Hastanesi Beyin Cerrahi servisinde tamamladı. 1985-88 tarihleri arasında zorunlu uzmanlık görevini Kütahya SSK hastanesinde Beyin Cerrahi servisini kurarak yaptı. Kütahya Tabipler Odası'nın kuruluşunda görev aldı. 1988 yılında Zürih'te Prof. Yaşargil'in nöroşirürji kliniği ve radyodiagnostik ve nükleer fizik MRG araştırma departmanlarını ziyaret etti.

1988 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji anabilim Dalına dönerek Doçent, 1997 yılında da Profesör olarak atandı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji anabilim dalında öğretim üyesi olarak çalışmasına 2015 yılında emekli olarak sona erdirdi.

Bir süre İzmir Üniversitesinde (Medikal-Park Hastanesi) konsültan Beyin ve Sinir Cerrahı olarak öğretim üyeliğine devam etti. 

Halen özel ofisinde serbest hekimlik görevini sürdürmektedir. Genel nöroşirürji yanı sıra, özellikle nöro-onkolojik araştırma ve klinik çalışmalara ağırlık vermektedir.

 NO-3 Moleküler Yaklaşım

Books published by Dr.Oktar

Yurtiçi ve yurtdışında 100'ü aşkın yayımlanmış makalesi vardır. Nöro-onkoloji-1 [Kuramsal yaklaşım] kitabı 1998 yılında, devamı niteliğindeki ve editörlüğünü yaptığı Nöro-onkoloji-2 [Cerrahi yaklaşım] kitabı ise 2002'de basılmıştır. 

Nöro-onkoloji-3 [Moleküler yaklaşım] kitabı açık erişimli [PDF] olarak bu sitede Nisan 2020'de yayımlanmıştır.

 

Nörolojik Bilimler Dergisi'nin 1993'den beri, Journal of Neurological Sciences [Turkish] adlı internetten on-line olarak yayımlanan ve SCI-E'de dizinlenen e-derginin baş editörlüğünü ise 1998'den 2015 yılına kadar yürüttü.

Dr.Oktar at his office

1995 yılından beri CNS "American Congress of Neurological Surgeons"ın uluslararası üyesidir. Ayrıca aralarında AAAS"American Association for the Advancement of Science", IBRO "International Brain Research Organisation", EANO "European Association of Neuro-Oncology", SNO "Society for Neuro-Oncology", British Glioma Group, "Queen Square Alumnus Association", AANCNS-Section on Tumors, ... gibi uluslararası derneklerin bulunduğu yurtdışı ve İzmir Tabipler Odası, Türk Nöroşirürji Derneği, Sinir Sistemi Cerrahisi Derneği, Beyin Araştırmaları ve Sinir Derneği, Nöro-Onkoloji Derneği gibi yurt içi bilimsel derneklerin de üyesidir.

 

TURNOG

TURNOG: http://www.turnog.com  

Multidisipliner yaklaşımın önemi ile fakülte içinde 1996 yılında düzenli işleyen ENOK (Ege Erişkin Nöro-onkoloji Konseyini) kurdu. Türk Nöroşirürji Derneği bünyesinde de 22 Aralık 2001 tarihinde Nöro-onkoloji grubunun kurulmasına başkanlık etti.  TURNOG (Türk Nöro-Onkoloji Grubu)nun başkanlığını 2001-5 tarihleri arasında sürdürdü.

     

6 BURS ve ÖDÜLLER SCHOLARSHIPS & AWARDS

 

 

BRITISH COUNCIL SCHOLARSHIP-(RESEARCH FELLOWSHIP) 1980-1981

HONORARY CLINICAL ASSISTANT TO QUEEN SQUARE AND MAIDA VALE HOSPITALS , LONDON , U.K. 1980-1981

EMORY UNIVERSITY SCHOOL OF MEDICINE AWARD-(FOR NEUROONCOLOGY MEETINGS IN SAPPORO , JAPAN ) 1999

ASNO BEST POSTER RRIZE, 2007

TUBiTAK PROJE DESTEĞi, 2007

BAYINDIR HASTANESi 10. TIP ÖDÜLÜ ARAŞTIRMA DESTEĞi, 2009

TNA

WEB sayfası

http://www.tnakademi.org/   
Türk Nöroşirürji Derneği bünyesinde 2014 yılında kurulan Türk Nöroşirürji Akademisi (TNA) yönetim kurulu üyeliğine 2016 yılında seçildi. TNA yönetim kurulunda 2016-2018 yıllarında görev yaptı. 

   

Image result for research gate
Research Gate
Nezih Oktar on ResearchGate
Image result for publon
Publon ► WEB of Science
Nezih Oktar in Publons

WEB of Science
Dr.NO Karantina günlerinde yazdığı Otobiyografisi "Dr.NO" adı ile  açık erişimde yayımlandı.
e-ISBN: 978-625-400-161-1

·  Neurosurgery/Beyin,Omurilik ve Sinir Cerrahisi

·  Brain Tumors/ Beyin Tümörleri

·  Lumbar HNP/ Bel fıtıkları

·  Research topics/Slides

·  Recent publications and preprints

·  Books 

·  Sites of interest 

·  Journal of Neurological Sciences [Turkish] / Nörolojik Bilimler Dergisi

 

Prof. Oktar at his office in the University Hospital